Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Устройство и принцип на работа на трансформатора

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с техническите науки.
Архитектура, биотехнология, компютърни науки, корабостроене, космонавтика, материалознание, механика, машиностроене, химично инженерство, електротехника, ядрена енергетика, технически университет, инженерна дейност, строително инженерство, електроинженерство.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284541
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336044
Местоположение: Somewhere In Time

Устройство и принцип на работа на трансформатора

Мнение от Mozo »

ГЛАВА ПЪРВА
ТРАНСФОРМАТОРИ
1.1. Основни определения и принцип на работа
Трансформаторът представлява елeктромагнитно устройство с две или повече индуктивно свързани намотки, което преобразува една про-менливотокова система в друга променливотокова система.
Втората (вторична) променливотокова система може да се различава от първата (първична) по един или няколко параметъра: стойност на тока и (или) напрежението, брой на фазите, честота и др.
Трансформаторите се класифицират по различни признаци.
Според броя на фазите: еднофазни и многофазни. От многофазните най-широко приложение са получили трифазните.
Според предназначението трансформаторите може да бъдат:
- силови с общо предназначение - използват се в системите за пренася-не и разпределение на електрическа енергия, в инсталации за преобразуване на променлив ток в постоянен или обратно и др.;
- силови със специално предназначение – за захранване на електричес-ки пещи, заваряване и др.;
- измервателни;
- изпитателни – за получаване на свръхвисоки напрежения.
Според вида на охлаждането:
- сухи (охлаждане с въздух);
- маслени (охлаждане с трансформаторно масло).
По броя на намотките: двунамотъчни и многонамотъчни.
По конструкцията на намотките: с концентрични и с редуващи се на-мотки.
Независимо от голямото разнообразие на видовете трансформатори в основата на действието на всички е явлението електромагнитна индукция, т.е. основните електромагнитни процеси в тях са аналогични.
Всеки трансформатор се състои от магнитопровод и намотки. Магни-топроводът е предназначен за провеждане на основния магнитен поток и за механична опора на намотките. Той се изработва от листова студено валцу-вана електротехническа стомана с дебелина 0,28 mm, 0,35 mm или 0,5 mm. Намотка е съвкупност от навивки, образуващи електрическа верига. Броят на фазните намотки е равен на броя на фазите на променливия ток. Намотка, която е включена към по-високото напрежение се нарича намотка за високо напрежение, а другата - намотка за ниско напрежение.
На фиг. 1.1 е показана електромагнитна схема на еднофазен двунамо-тъчен трансформатор. Върху магнитопровода 3 са разположени две намотки. Намотка 1 с брой на навивките w1 се нарича първична. Тя е включена към за-хранващото напрежение U1. Към другата намотка 2 с брой на навивките w2 е 7
включен товарът Z1. Тя се нарича вторична. При включване на източника на променлив ток към намотка 1 през нейните навивки протича променлив ток i1, който създава в магнитопровода променлив магнитен поток Ф. Той индук-тира в двете намотки е.д.н. При включено товарно съпротивление ZТ във вто-ричната намотка протича ток i2, а на изводите се получава напрежение U2.

Целият материал:
Прикачени файлове
Устройство и принцип на работа на трансформатора.rar
(1.55 MиБ) Свален 106 пъти
Прочетено: 3419 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Технически науки”